Német nemzetiségi tábor – 1. nap
2025. június 30-án kezdetét vette a nemzetiségi tábor a Csolnoki Német Nemzetiségi Általános Iskolában. A hét folyamán minden nap egy Magyarországon élő nemzetiséggel ismerkedünk meg – az első nap a németeké volt.
A gyerekek német neveket választottak maguknak, amelyeket névtáblákra írtunk, és egész nap ezeket viselték. Igyekeztek egymást ezen a néven szólítani. Készítettünk német zászlókat, és megkerestük a térképen, hol élnek német nemzetiségek Magyarországon. Megismerkedtünk a német himnusszal. Kézműveskedés keretében fonallal és virágokkal dekoráltunk egy papírszívet, melyen a „Schatzi” („Kincsem”) felirat került középre.
A nap során egy hagyományos ételt, a császármorzsát – vagyis a Kaiserschmarrnt – is elkészítettük és természetesen meg is kóstoltuk. A délutánt vidám hangulatú német nemzetiségi tánc tette színesebbé.
Német nemzetiségi tábor – 2. nap
A tábor második napján a görög nemzetiség kultúrájával ismerkedtek meg a gyerekek. A tematika hasonló volt: nap kezdetén mindenki választott magának egy görög nevet, elkészítettük a görög zászlót, megkerestük Görögország helyét az Európa-térképen, valamint azt is megjelöltük, hogy Magyarországon hol élnek görög nemzetiségi közösségek.
Megismerkedtünk Magyarország legismertebb görög településével (Beloiannisz).
A gyerekek egy feladatlapon legyőzték a Minotauruszt is a labirintusában. Megnéztünk egy rövid videót az istenekről, majd az istenalakokat egy papírból készült Olümposz-hegyre ragasztottuk fel. Készítettünk tógát és babérkoszorút, így a gyerekek egy napra görög istenekké és istennőkké válhattak.
Papírból amforát is készítettünk, amit mindenki saját ízlése szerint díszített fekete filctollal. Meghallgattunk egy részletet a görög himnuszból, amely a világ leghosszabb nemzeti himnusza, 158 versszakkal. Végül egy játékos feladatban próbáltuk csukott szemmel visszailleszteni a Küklopsz szemét.
A nap fénypontja a közösen készített görög saláta és a Sirtaki tánc volt.
Német nemzetiségi tábor – 3. nap
A harmadik nap a szlovák nemzetiségi nap jegyében telt. A gyerekek játékos és élményszerű formában ismerkedhettek meg a kulturális értékekkel: megismertük a szlovák térképet, zászlót és himnuszt, valamint a népviseletet babákon szemléltetve. A gyerekek maguk is beöltözhettek, illetve öltöztetős babát is készíthettek. A programot tarkedlikóstoló, ismeretterjesztő filmvetítés és szlovák tánctanulás színesítette. A nap meghívott vendége volt Huberné Kisgyőri Katalin, a Sárisápi Szlovák Önkormányzat elnöke. Bíber Ferencné, akinek az ízletes desszertet köszönhetjük és Szabóné Vitek Luca, aki a szlovák táncokat tanította meg a résztvevőknek.
Ezúton is köszönjük meghívott vendégeink lelkes és értékes munkáját, amellyel hozzájárultak a nap sikeréhez és a gyerekek élményekben gazdag ismeretszerzéséhez.
Német nemzetiségi tábor – 4. nap
Ma igazi kulturális utazásban volt részünk a nemzetiségi nyári táborban, hiszen a nap témája a Horvát–Örmény nap volt! A gyerekek izgatottan vetették bele magukat az eseményekbe, hiszen rengeteg színes, vidám és érdekes program várt rájuk.
Már reggel izgalmasan indult a nap, amikor nevet választottunk a két nemzet kultúráját tükröző nevek közül. Ezután elkészítettük saját zászlóinkat, amelyeket büszkén lobogtattunk egész nap.
A térképes kaland során megkerestük Horvátországot és Örményországot, így mindenki pontosan tudta, merre is járunk képzeletben. A gyerekek nagy örömmel ismerkedtek meg a két ország köszönési formáival – a horvát „Dobar dan!” és a bemutatkozás kifejezései nagyon tetszettek nekik. A horvát számokat 1-től 10-ig is megtanultuk játékos formában, amit gyorsan meg is jegyeztek egy kis számháborúval fűszerezve.
Ezután jött a népviseleti színező, ahol a gyerekek kiszínezték a két ország hagyományos öltözékeit – gyönyörű, színes alkotások születtek! A kézműves foglalkozáson sem tétlenkedtek: elkészítették a horvát nemzeti virágot, az íriszt, illetve aranyos kis halakat is, amelyek a horvát tengerpartot idézték meg.
A gasztronómiai élményekből sem volt hiány: megismerkedtünk néhány jellegzetes horvát és örmény étellel, sőt, egy izgalmas fűszerfelismerő versenyen is részt vettek a gyerekek – sokan meglepően jól szerepeltek, még az ismeretlen fűszereket is ügyesen kitalálták!
A délután a mozgásé volt – kipróbáltuk néhány hagyományos horvát és örmény sportjátékot, amelyek sok nevetést és jókedvet hoztak. A gyerekek együtt mozogtak, szurkoltak egymásnak, és igazi csapatszellem alakult ki.
Összességében egy színes, tanulságos és vidám napot tudhatunk magunk mögött, amely során a gyerekek játékosan ismerkedhettek meg két különleges kultúrával. A Horvát–Örmény nap mindenki arcára mosolyt csalt, és új élményekkel gazdagodva tértünk haza a táborból.
Német nemzetiségi tábor – 5. nap
A mai nap is élményekkel teli volt a német nemzetiségi táborban. A délelőttöt kreatív hangulatban töltöttük: a gyerekek kézműves foglalkozásokon vehettek részt, ahol különféle díszeket és emléktárgyakat készítettek. A nap kezdetén mindenki választott magának egy újabb nevet a hét nemzetiségei közül, amit büszkén használtak a nap folyamán – ezzel is erősítve a más, Magyarországon élő nemzetiségek való viszonyulást. A jó hangulatról az ugrálóvár is gondoskodott, ahol a gyerekek felszabadultan ugráltak, nevetgéltek és együtt játszottak. A délután kicsit borongósan indult, de a lelkes kis csapat nem hagyta, hogy az időjárás elrontsa a szórakozást: esőtáncot jártak, hogy elűzzék a felhőket – mindezt vidáman, tánccal és énekkel fűszerezve.
A nap végére sok mosolyt, élményt és új szavakat vihettek magukkal haza a gyerekek – a közös játék és tanulás ma is közelebb hozta őket a különböző kultúrákhoz.
A tábor végén a gyerekek hazavihették a kis útmutató füzeteiket, amelyben a heti ismereteket rögzítettük.
Deutsches Nationalitätenlager – Tag 1
Am 30. Juni 2025 begann das Nationalitätencamp an der Deutschen Nationalitäten-Grundschule in Csolnok. An jedem Tag der Woche lernen wir eine der in Ungarn lebenden Nationalitäten kennen – der erste Tag war den Deutschen gewidmet.
Die Kinder suchten sich deutsche Namen aus, die wir auf Namensschilder schrieben und die sie den ganzen Tag trugen. Sie versuchten, sich gegenseitig mit diesen Namen zu rufen. Wir bastelten deutsche Flaggen und schauten auf der Karte nach, wo deutsche Nationalitäten in Ungarn lebten. Wir lernten die deutsche Nationalhymne kennen. Bei einer Bastelaktion verzierten wir ein Herz aus Papier mit Garn und Blumen, mit der Aufschrift „Schatzi“ in der Mitte.
Im Laufe des Tages bereiteten wir auch ein traditionelles Gericht zu, den Kaiserschmarrn, und probierten ihn natürlich auch. Der Nachmittag wurde durch einen schwungvollen deutschen Nationaltanz aufgelockert.
Deutsches Nationalitätenlager – Tag 2
Am zweiten Tag des Camps wurden die Kinder in die Kultur der griechischen Nationalität eingeführt. Zu Beginn des Tages wählte jeder einen griechischen Namen, wir bastelten eine griechische Flagge, suchten den Ort Griechenland auf der Europakarte und markierten, wo es griechische Gemeinden in Ungarn gibt.
Wir lernten auch etwas über die berühmteste griechische Siedlung in Ungarn (Beloiannis).
Die Kinder besiegten auch den Minotaurus in seinem Labyrinth auf einem Arbeitsblatt. Wir sahen uns ein kurzes Video über die Götter an und klebten dann die Götterfiguren auf einen Papier-Olymp. Wir haben Togas und Lorbeerkränze gebastelt, damit die Kinder für einen Tag zu griechischen Göttern und Göttinnen werden konnten.
Wir haben auch eine Amphore aus Papier gebastelt, die jeder nach seinem Geschmack mit schwarzen Stiften verziert hat. Wir hörten uns einen Auszug aus der griechischen Nationalhymne an, die mit 158 Strophen die längste Nationalhymne der Welt ist. Zum Schluss versuchten wir in einer spielerischen Übung, die Augen des Zyklopen mit geschlossenen Augen wieder einzusetzen.
Der Höhepunkt des Tages waren der griechische Salat und der Sirtaki-Tanz.
Deutsches Nationalitätenlager – Tag 3
Am dritten Tag lernten wir etwas über die slowakische Nationalität. Heute bekamen die Kinder slowakische Namen. Die Kinder wurden auf spielerische und unterhaltsame Weise mit den kulturellen Werten vertraut gemacht: Wir lernten die slowakische Landkarte, die Flagge und die Hymne sowie die Nationaltracht anhand von Puppen kennen.
Die Kinder konnten sich auch verkleiden und ihre eigenen Anziehpuppen basteln. Das Programm wurde durch eine Verkostung von Tarkedli, einen Film über die slowakische Kultur und slowakische Tänze bereichert. Katalin Huberné Kisgyőri, die Präsidentin der slowakischen Selbstverwaltung von Sárisáp, war der Gast des Tages. Frau Elisabeth Bíber, der wir das köstliche Dessert zu verdanken haben, und Frau Luca Szabó- Vitek, die den Teilnehmern slowakische Tänze beibrachte.
Wir möchten unseren geladenen Gästen für ihren begeisterten und wertvollen Beitrag zum Erfolg des Tages und zu den Erfahrungen der Kinder danken.
Deutsches Nationalitätenlager – Tag 4
Heute hatten wir eine echte kulturelle Reise im nationalen Sommerlager, denn das Thema des Tages war der kroatisch-armenische Tag! Die Kinder waren sehr gespannt auf die Veranstaltungen, denn es gab viele bunte, lustige und interessante Aktivitäten, auf die sie sich freuen konnten.
Der Tag begann am Morgen mit der Wahl von Namen, die die Kulturen der beiden Nationen widerspiegeln. Anschließend bastelten wir unsere eigenen Flaggen, die wir den ganzen Tag über stolz hissten.
Das Kartenabenteuer führte uns durch Kroatien und Armenien, so dass jeder genau wusste, wo er sich in seiner Vorstellung befand. Die Kinder waren begeistert, die Begrüßungsformeln beider Länder zu lernen – das kroatische „Dobar dan!“ und die Begrüßungsformeln gefielen ihnen sehr gut. Auch die kroatischen Zahlen von 1 bis 10 lernten wir spielerisch kennen, die sie sich mit einem kleinen Zahlenkrieg schnell einprägten.
Dann kam das Trachtenmalen, bei dem die Kinder die traditionellen Trachten der beiden Länder ausmalten – es entstanden wunderschöne, bunte Kreationen! Außerdem gab es eine Bastelstunde: Sie bastelten die kroatische Nationalblume, die Schwertlilie, und niedliche kleine Fische, die sie an die kroatische Küste erinnerten.
Auch die kulinarischen Erlebnisse kamen nicht zu kurz: Wir lernten einige typisch kroatische und armenische Gerichte kennen, und die Kinder nahmen auch an einem spannenden Gewürzerkennungswettbewerb teil – viele waren erstaunlich gut und errieten sogar die unbekannten Gewürze!
Der Nachmittag stand ganz im Zeichen der Bewegung – wir probierten einige traditionelle kroatische und armenische Sportspiele aus, die für viel Gelächter und Spaß sorgten. Die Kinder bewegten sich gemeinsam, feuerten sich gegenseitig an, und es entwickelte sich ein echter Teamgeist.
Alles in allem war es ein bunter, lehrreicher und lustiger Tag, an dem die Kinder spielerisch zwei einzigartige Kulturen kennen lernten. Der kroatisch-armenische Tag zauberte allen ein Lächeln ins Gesicht und wir kehrten mit neuen Erfahrungen aus dem Lager zurück.
Deutsches Nationalitätenlager – Tag 5
Heute war ein weiterer erlebnisreicher Tag im Nationalitätenlager. Der Vormittag wurde in einer kreativen Atmosphäre verbracht: Die Kinder nahmen an Bastelaktivitäten teil, bei denen sie verschiedene Dekorationen und Souvenirs herstellten. Zu Beginn des Tages wählten alle einen neuen Namen aus den verschiedenen Nationalitäten, den sie den ganzen Tag über stolz trugen, um ihr Verständnis für die anderen in Ungarn lebenden Nationalitäten zu stärken. Auch die Hüpfburg sorgte für eine gute Atmosphäre, in der die Kinder frei hüpfen, lachen und miteinander spielen konnten. Der Nachmittag begann etwas düster, aber die begeisterte kleine Gruppe ließ sich vom Wetter nicht den Spaß verderben: Sie führten einen Regentanz auf, um die Wolken zu vertreiben – und das alles in einer lustigen Atmosphäre mit Tanz und Gesang.
Am Ende des Tages nahmen die Kinder ein Lächeln, viele Erfahrungen und neue Wörter mit nach Hause – das gemeinsame Spielen und Lernen hat ihnen auch heute wieder verschiedene Kulturen näher gebracht.
Am Ende des Lagers konnten die Kinder ihre kleinen Reiseführer mit nach Hause nehmen, in denen das Gelernte der Woche festgehalten wurde.
https://drive.google.com/drive/folders/1mOx1E5WekN8bIErCJRjM4D62Hx2dSurF?usp=drive_link